Prvú etapu Vydrice postaví STRABAG

21. februára 2022
Prvú etapu Vydrice postaví STRABAG

Pre výstavbu prvej etapy projektu vybrala spoločnosť Vydrica Development generálneho zhotoviteľa, ktorým bude spoločnosť STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o. Táto popredná stavebná spoločnosť zvíťazila v tendri, do ktorého oslovili dve desiatky potenciálnych partnerov. Do výberu sa prihlásili všetky renomované stavebné spoločnosti, pôsobiace na slovenskom trhu.

„V závere roka sme sa venovali rokovaniam o zmluvných podmienkach a uzavreli sme zmluvu s víťazom tendra,“ hovorí Ing. Zoltán Müller, predseda predstavenstva spoločnosti Vydrica Development. Z nej vyplýva, že stavebné práce na prvej etape projektu by sa mali začať 01. 03. 2022 a skončiť v roku 2024. Výstavba sa začne budovaním železobetónových nosných konštrukcií.

 „Vydrica nie je len architektonicky, ale aj technologicky výnimočné dielo a je preto pre nás veľkou výzvou spolupodieľať sa na jej realizácii. Teší nás aj dôvera investora, ktorý vsadil na našu rokmi overenú značku,“ uviedol Ing. Marek Ščury, riaditeľ oblasti BA a prokurista spoločnosti STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo s.r.o..

Prvá etapa projektu Vydrica, ktorú bude financovať Tatra banka, obsahuje súbor štyroch rezidenčných a jednej kancelárskej budovy. Tie budú situované v priestore medzi Rybárskym cechom a Vodnou vežou. V ponuke bude 207 bytov, od malometrážnych jedno-izbových až po 5-izbové mezonety. Pôjde o vysoký štandard vyhotovenia, ku ktorému patrí stropné chladenie, podlahové kúrenie, vonkajšie tienenie aj prémiové materiály na fasádach, balkónoch a terasách. „Autori projektu vychádzajú vo svojich návrhoch z tradičných materiálov ako kameň a tehla, ktoré sú použité na chodníkoch, fasádach a vo verejných priestoroch,“ vysvetľuje Juraj Rehák, člen dozornej rady Vydrica Development. Okrem bytov bude v budovách k dispozícii aj 2 360 m2 kancelárskych priestorov a 3 900 m2 obchodných prevádzok.

„Projekt Vydrica je mimoriadne exponovaný a uvedomujeme si, že už o niekoľko rokov bude viditeľný takmer na každej bratislavskej pohľadnici,“ pripomína Zoltán Müller a dodáva: „Cítime aj záväzok chrániť a pre verejnosť zatraktívniť dochované historické pamiatky ako ľadové jamy, fragmenty Kempelenovho vodovodu či historickú budovu prachárne.“ Samostatný projekt tvorí obnova areálu najstaršej stojacej pamiatky na území hlavného mesta – Vodnej veže. V decembri uplynulého roka bola v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy, mestskou časťou Bratislava – Staré Mesto, expertmi z Krajského pamiatkového úradu a Mestského ústavu ochrany pamiatok vyhlásená architektonická súťaž na podobu tejto národnej kultúrnej pamiatky, do ktorej boli cielene pozvané špičkové architektonické štúdiá zo Slovenska a Čiech. Výsledkom súťaže má byť zmysluplné začlenenie areálu Vodnej veže, ktorá je mestským majetkom, do novej mestotvornej štruktúry a vytvorenie atraktívneho miesta so spoločensko-kultúrnou funkciou. Jeho súčasťou bude aj sprístupnené archeologické nálezisko.

Developer projektu Vydrica je spoločnosť VYDRICA DEVELOPMENT, a.s., ktorá vznikla ako joint venture spojením spoločnosti Vydrica, a.s. a luxemburskej spoločnosti Ikopart, pričom manažérom projektu Vydrica je developerská spoločnosť Lucron.