Začíname s výstavbou projektu Rakyta v Devínskej Novej Vsi

04. júna 2024
Začíname s výstavbou projektu Rakyta v Devínskej Novej Vsi

Získali sme stavebné povolenie na nový projekt rodinného bývania Rakyta v Devínskej Novej Vsi v Bratislave a v priebehu júna začneme v partnerstve s Across Group výstavbu prvého zo šiestich bytových domov A1. Prvá etapa projektu bude zahŕňať šesť nízkopodlažných bytových domov s celkovým počtom 322 bytových jednotiek, ktoré postupne vyrastú na pozemku s rozlohou 28-tisích m2.  Zároveň predstavujeme víťazný návrh masterplanu projektu Rakyta, vytvorený oceňovaným španielskym ateliérom Arenas Basabe Palacios, ktorý zvíťazil v medzinárodnej súťaži medzi tímami z deviatich európskych krajín.

Vysoký štandard a veľké množstvo ekologických riešení

Rakyta poskytuje komunitné bývanie s rodinným charakterom v 1- až 4-izbových bytoch umiestnených v nízkopodlažných domoch, ktoré budú obklopené množstvom zelene a kvalitnými verejnými priestormi. Rakyta ponúka premyslené dispozície a vysoký štandard a k dispozícii sú aj byty s terasami a predzáhradkami.

Ako v každom našom projekte, kladieme veľký dôraz na životné prostredie. Výnimkou nie je ani Rakyta, ktorá zahŕňa množstvo ekologických riešení. V prvej etape bude vysadených 238 vzrastlých stromov s obvodom kmeňa prevažne 30 cm a zeleň bude pokrývať celkovo až 9 223 m². Všetky bytové domy budú mať zelené strechy kombinované s fotovoltickými panelmi na ekologický ohrev teplej úžitkovej vody. Na vonkajších priestranstvách bude zároveň niekoľko systémov na zachytávanie dažďovej vody.

Lokalita s vynikajúcim dopravným napojením

Projekt Rakyta v Devínskej Novej Vsi ponúka obyvateľom výnimočnú príležitosť na relax a trávenie voľného času v prírode. Mestská štvrť je prepojená niekoľkými turistickými chodníkmi a cyklotrasami. V prvej etape projektu Rakyta bude vybudovaná aj prvá časť cyklotrasy, ktorá sa neskôr napojí na ďalšie plánované cyklotrasy v rámci projektu.

Obyvatelia novej štvrte Rakyta sa dostanú do centra Bratislavy vlakom len za 20 minút. V blízkosti projektu je plánovaná výstavba prestupného bodu mestskej železnice, známeho ako terminál integrovanej osobnej prepravy (TIOP). Cesta autobusom do stredu mesta trvá približne 25 minút a autom len 16 minút. V rámci projektu sa počíta aj s rezervou na budúcu električkovú trať.

Víťazný masterplan od španielskeho ateliéru Arenas Basabe Palacios

Celkový masterplan projektu Rakyta navrhlo oceňované španielske štúdio Arenas Basabe Palacios, ktoré zvíťazilo v medzinárodnej súťaži medzi tímami z deviatich európskych krajín, v spolupráci s bratislavskou architektonickou kanceláriou MoroczTacovsky, rakúskymi krajinnými architektami Yewo a ďalšími poprednými slovenskými inžiniermi.

Tím z Arenas Basabe Palacios zdôraznil výnimočnú polohu a prírodné prostredie Rakyty. Ich cieľom je vytvoriť pre celú štvrť jasnú a charakteristickú identitu, obohatenú prírodnými prvkami a špecifickou atmosférou. Viac o tvorení matesterplanu sa môžete dočítať v tomto článku.

Fakty a čísla o projekte Rakyta:

  • Počet bytových domov: 6
  • Počet bytov: 322 (1- až 4-izbové)
  • Počet parkovacích miest: 446
  • Architekti 1. etapy projektu: Sadovsky & Architects
  • Architekti masterplanu: Arenas Basabe Palacios
  • Generálny zhotoviteľ: L-Construction s.r.o.
  • Financujúca banka: VÚB

Projekt Rakyta je realizovaný v partnerskej spolupráci so skupinou Across, ktorá pôsobí ako finančný investor.