Najmodernejšiu štvrť v Petržalke staviame na unikátnom území, ktoré revitalizujeme s ohľadom na minulosť. Len nedávno tadiaľto prechádzala železná opona, ktorá rozdeľovala dva odlišné svety. Dnes na hraniciach s Rakúskom budujeme novodobé susedstvo, ktorého víziou je ľudí spájať. Aj preto sme v spolupráci s Neziskovou organizáciou EDULAB pripravili edukačný program pre školy a podporili osadenie vzdelávacej tabule, ktorá pripomína míľniky histórie na tomto mieste v širších súvislostiach. Revitalizovaný lesopark poslúži nielen školským exkurziám, otvorený je aj pre širokú verejnosť.
Uvedomujeme si, že odkaz histórie je potrebné uchovať pre ďalšie generácie. Preto sme iniciovali vznik vzdelávacích aktivít a nadviazali spoluprácu s EDULAB-om, ktorý realizuje mnohé celoslovenské vzdelávacie projekty a je aj poskytovateľom Inovačného vzdelávania.
„Historicky existovalo na tomto mieste hneď niekoľko hraníc. Najskôr v dejinách to boli hranice Rímskej ríše Limes Romanus, v období prvej republiky tadiaľto viedli hranice bývalého Československa a železná opona počas studenej vojny. Dnes sme súčasťou Schengenského priestoru, čiže sveta bez hraníc,“ hovorí Ján Machaj z Neziskovej organizácie EDULAB, ktorá v spolupráci s Nestom pripravila interaktívnu vzdelávaciu tabuľu.
Moderný dejepis
Tabuľa vysvetľuje jednotlivé typy hraníc v štyroch historických obdobiach. Obsahuje základné informácie a fakty, časovú os, ale aj ilustrácie a fotografie. Načítaním QR kódu si žiaci a žiačky budú môcť otestovať svoje vedomosti formou interaktívneho testu. „Motivujeme učiteľov a žiakov, aby opustili školské lavice a išli sa pozrieť priamo na miesto, kde sa v priebehu dejín pretínali hranice. Môžu si tu skúsiť vzdelávanie v teréne, ktoré je zábavnejšie a pre deti atraktívnejšie. V Neste tak môžu zažiť všetko, čo by mal obsahovať moderný dejepis a doslova sa dotknúť dejín,“ vysvetľuje Ján Machaj. Do Nesta už od začiatku nového školského roka zavítali aj prví školáci.
„V kombinácii s aktivitami v triede si žiaci a žiačky pri tejto informačnej tabuli zaujímavou formou odprezentujú prierezovú tému, ktorá im odhalí historický koncept hraníc. Výhodou je, že si tu môžu pozrieť stavby a artefakty, ktoré priamo súvisia s viacerými témami, o ktorých sa učíme. Zážitkovou formou si lepšie zapamätajú učivo, ktoré poznajú z učebníc a máp. Deťom toto miesto poskytuje aj istú emóciu, čo je pre nich výborná skúsenosť,“ prezrádza Lucia Matúšková, učiteľka dejepisu, ktorá prišla do Nesta so svojimi žiakmi zo Spojenej školy Novohradská.
Historické pamiatky Nesta
- vojenský cintorín z 1. svetovej vojny
- bunker, ktorý bol súčasťou prvej Československej republiky
- časť železnej opony
- hraničný kameň ako súčasť dnes už neviditeľnej Schengenskej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom
Prepájanie histórie a budúcnosti
„Kedysi tu bolo územie nikoho, pohraničné pásmo, ku ktorému ste sa nemohli ani priblížiť. Dnes tu budujeme modernú štvrť Nesto, ktorá začala písať novú kapitolu pamäti a estetiky tohto územia. V tomto kontexte sme revitalizovali aj priľahlý lesopark a artefakty, ktoré majú vzdelávať mladých ľudí priamo v teréne,“ deklaruje development manažér projektu Nesto Michal Brúsil.
Návštevníci sa sem môžu pohodlne dostať autom, na bicykli po novej cyklotrase alebo pravidelnou linkou MHD číslo 80, ktorá sa končí priamo v Neste.
„Rád by som do Nesta pozval nielen školské exkurzie zo základných a stredných škôl, ale aj širokú verejnosť, aby si prišli vyskúšať túto zaujímavú formu interaktívneho vzdelávania. Zároveň si tu môžu oddýchnuť v príjemnom lesoparku, ktorý sme vybavili zastrešeným sedením, pohodlnými ležadlami, lavičkami a možnosťou niečo si opiecť a urobiť si tu rodinný piknik. Naša vízia tohto územia, ktoré je len na skok od historického centra Bratislavy, je jasná. Vznikne tu atraktívne susedstvo a nové komunity ľudí, ktorých bude história spájať, a nie rozdeľovať,“ uzatvára za Nesto Michal Brúsil.
Informácie o tom, ako si spraviť zaujímavú vyučovaciu hodinu v Neste a pomôcku pre učiteľov nájdete TU.
Náhľad informačných tabúľ je dostupný tu.