Otvorili sme viacúčelový park v projekte Urban Residence

31. marca 2022
Otvorili sme viacúčelový park v projekte Urban Residence

Spolu s MČ Bratislava – Nové Mesto sme odovzdali do užívania nový park. Viacúčelový park, ktorý ukončil výstavbu projektu Urban Residence, budú môcť využívať rodiny s deťmi, psíčkari i športovci. Do relaxačných zón pribudlo aj špeciálne ihrisko pre hendikepované deti.

Zelený park s rozlohou až 2000 m2 zavŕšil viac ako štyri roky trvajúcu výstavbu projektu Urban Residence v bratislavskom Novom Meste. Dopĺňa trojicu obytných a obchodných objektov, ktoré prirodzene prepája na areál železničnej stanice Filiálka. Nový park, ktorý sme vybudovali v spolupráci s mestskou časťou, bol odovzdaný do užívania pre obyvateľov Urban Residence aj širokú verejnosť.

„V mestách parkov nikdy nie je dosť a ja mám radosť, že dnes môžeme sprístupniť ďalšie príjemné miesto pre Bratislavčanky a Bratislavčanov,“ uviedol starosta MČ Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý. „Nový park v Novom Meste je zónou, ktorá má potenciál spájať obyvateľov z nedávno vybudovaných projektov aj pôvodných obyvateľov tohto územia. Toto je podľa nás spôsob, ako majú štvrte v meste ožívať,“ dodal starosta.

 „Parkom symbolicky uzatvárame projekt Urban Residence, ktorý sme budovali od roku 2018 a ktorý je dnes domovom pre viac ako 400 rodín, ale aj mladých ľudí, ktorí si svoj domov ešte len začínajú budovať. Sme veľmi radi, že územie už dnes žije aktívnym životom a prepája nových aj pôvodných obyvateľov,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Lucron Zoltán Müller.

Inklúzia a oddych pre celú komunitu

Nový park ponúka niekoľko zón, ktoré sa prirodzene prelínajú a vytvárajú aktívny priestor pre celú lokálnu komunitu. Prináša miesto pre oddych od zhonu mesta, na kreatívnu hru s deťmi i pre bezpečné venčenie psíkov. Okrem 41 nových vzrastlých stromov v jeho vybavení nechýbajú pohodlné lavičky či kreslá, ale ani inovatívne ihrisko pre deti so zdravotným znevýhodnením. Deti, ktoré používajú invalidný vozík, sa tu môžu zahrať v špeciálne navrhnutom pieskovisku, alebo sa bezpečne pohojdať na hojdačkách i kolotoči.

Psíčkari zas ocenia hneď dva nové výbehy – pre malé a veľké psy, ktoré im zaručia dostatočnú slobodu a bezpečnosť pri venčení, socializácii i výcviku. V parku nechýba ani praktické vybavenie pre psíkov a ich majiteľov ako napájadlo či koše na odpadky.

„K návrhu sme pristupovali v duchu koncepcie smart mesta, preto je náš park ohľaduplný k životnému prostrediu, a zároveň inkluzívny pre všetkých svojich návštevníkov. Pomocou vybavenia parku chceme vytvoriť priateľské prostredie, v ktorom budú spolu vychádzať rodiny s deťmi, psičkári, či zdravotne znevýhodnení, jednoducho ľudia rôzneho veku a zamerania,“ uviedol Zoltán Müller.

Otvorenie zeleného parku, ktorého autorom je  brniansky krajinný ateliér Divo, dalo bodku za výstavbou výnimočného projektu Urban Residence, ktorá začala v roku 2018. V troch blokoch sa nachádza dokopy 437 bytov, v ktorých sa usadilo množstvo mladých ľudí a rodín, ktoré majú vysoké požiadavky nielen od svojho bývania, ale aj od verejného priestoru.

Živý parter v street retailovom koncepte

Urban Residence je postavený podľa konceptu „street retail“, ktorý prináša viacero menších prevádzok pohodlne dostupných z ulice. Vytvorenie nových priestorov pre malé obchodné prevádzky a služby bolo jednou z kľúčových požiadaviek obyvateľov širšieho okolia projektu v čase, keď sa ešte len rokovalo o investičnom zámere v lokalite stanice Filiálka.

V Urban Residence dnes nájdete drogériu, predajňu poctivých tradičných potravín, remeselné mäsiarstvo, večierku, kaviareň, pekáreň, lekáreň, zubára a ambulanciu všeobecného lekára. Ponuku služieb dopĺňa predajňa bicyklov, banka, manikúra či kadernícky salón. „Vytvoriť z Urban Residence príjemné prostredie s dobrými susedskými vzťahmi bolo našou prioritou od začiatku. Som rád, že môžeme splniť aj náš posledný sľub, ktorým je nový park, určený na relax a vyžitie pre obyvateľov a ľudí z okolia každého veku,“ hovorí Zoltán Müller.